Większość domów budowanych w Polsce (Bielsko-Biała,Bielsko, Żywiec, Pszczyna) posiada poddasze użytkowe. Często również w starszych budynkach poddasza zostają zaadoptowane na przestrzeń użytkową . Poddasze które zostało zaadoptowane i Ocieplone może być komfortowe. Niestety, na tym etapie prac łatwo o błędy, za które później trzeba będzie słono zapłacić.
Pod dobrze ocieplonym skośnym dachem zimą powinno być ciepło, a latem chłodno. W niezawilgoconej izolacji nie rozwiną się grzyby, a w pomieszczeniach wykończonych płytami gipsowo-kartonowymi będzie panował korzystny mikroklimat.
Do izolacji powszechnie stosuje się produkty z wełny mineralnej. I trudno znaleźć materiał, który by się do tego lepiej nadawał. Wełna jest niepalna i dość lekka. Ma dobrą izolacyjność cieplną i zdolność do przepuszczania pary wodnej. Dobrze izoluje akustycznie. Co ważne, jest elastyczna i dobrze wypełnia przestrzenie między krokwiami.
 
W zaleźności od rodzaju dachu (w Bielsko-Biała,Bielsko, Żywiec, Pszczyna) oraz zastosowanych materiałów sposób ułożenia ocieplenia pod połacią dachu może się od siebie różnić. Zależy od tego, czy do jego wstępnego krycia użyto folii wysokoparoprzepuszczalnej (membrany) czy papy na deskowaniu lub folii niskoparoprzepuszczalnej.
 
Folia wysokoparoprzepuszczalna ma odprowadzać wilgoć (parę wodną) z ocieplenia i chronić je przed wilgocią z zewnątrz. Jeżeli do wstępnego krycia użyto takiej membrany, ocieplenie można układać na styk z folią. Nie należy go jednak do niej dopychać. przy dachach narażonych na silne nagrzewanie w rejonach np. górskich (Bielsko-Biała,Bielsko, Żywiec, Pszczyna) .Bo w czasie upałów pokrycie dachu może się tak rozgrzać (szczególnie blaszane), że uszkodzi stykającą się z nim membranę.
Jeżeli na dachu mamy folię niskoparoprzepuszczalną lub papę, absolutnie niezbędne będzie pozostawienie 3–4 cm szczeliny wentylacyjnej między wełną i folią bądź wełną i poszyciem z desek.Szczelinę tworzy się, rozciągając między krokwiami cienki, ocynkowany drut, żyłkę, albo mocny sznurek. Można też wykorzystać pasy z folii wstępnego krycia.
 
Jeśli nie zrobimy szczeliny, para wodna z pomieszczeń będzie się skraplać na wewnętrznej stronie folii lub deskowania, co doprowadzi do pogorszenia właściwości izolacyjnych ocieplenia, a z czasem do konieczności jego wymiany. Krokwie mają zazwyczaj 18–20 cm wysokości, zatem jeśli chcemy pozostawić szczelinę, idealnie pasować będzie wełna o grubości 15 cm.